Renk seçin:


Cinsiyet değiştirme tercih değil hastalık

 • 03 Kasım 2010
 • 7.264 kez görüntülendi.
Cinsiyet değiştirme tercih değil hastalık


ameliyatları yapan Prof. Dr. Melih Çulha, yaygın kanının aksine bunun bir tercih değil, hastalık olduğunu söylüyor.

Transseksüalizm kişinin kendi biyolojik cinsiyeti ile psikolojik cinsiyet kimliği ve toplumdaki cinsiyet rolü arasındaki uyumsuzluk olarak tanımlanıyor. Ergenlik çağına gelen kişide, biyolojik cinsiyeti konusunda sürekli rahatsızlık duyma, bunun uygun olmadığını düşünme, birincil ve ikincil cinsiyet özelliklerinden kurtulmak isteme ve karşı cinsin özelliklerini kazanma çabaları görülüyor.

Genellikle çocuklukta ortaya çıkıyor ancak klinik tablo ergenlik döneminde belirginleşiyor. Uzmanlara göre, erişkinlik döneminde hatta kişi evlenip çocuk sahibi olduktan sonra bile başlaması mümkün olabiliyor. Hasta çare arıyor, cinsiyet değiştirme ameliyatları ise etik ve yasal birçok konuyu gündeme getiriyor.

Prof. Dr. Melih Çulha, “Kadınlıktan erkekliğe, erkeklikten kadınlığa geçiş, prostat hastalıkları gibi toplumda görülen bir hastalıktır. Tamamen olmak istedikleri cinsin özelliklerini taşıyorlar veya onun için çaba gösteriyorlar” diyor. Hastalığı, ”Kendi cinsiyetini beğenmeme ve benimsememe” olarak özetleyen Kocaeli Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melih Çulha, bu durumun özenti gibi görülmemesi gerektiğinin söylüyor.

HOMOSEKSÜALİZM İLE KARIŞTIRILMAMALI
“Yaygın kanının aksine bu bir tercih değil, bu bir hastalıktır. Bazılarının homon dengesi bozuklukları bunu etkiliyor ama bu durum beyinle ilgili ruhsal bir hastalık, bir çeşit nevrozdur. Kendi cinsiyetinden memnuniyetsizlik yaşayan kişi sadece karşı cinse geçmeyi düşünür. Kadın bedeninde erkek rolünü, erkek bedeninde kadın rolünü benimser. Bu hastalık dünyada da yaygındır ve eski çağlardan beri vardır. Bunun bir özenti gibi görülmemesi lazım, bunlar hakikaten tedaviye muhtaç hastalardır. Homoseksüalizm ile transseksüalizmi karışırmamak lazım. Homoseksüalizmde özenti gibi faktörler etkili olabilir, kişi hem kadın hem erkek rolü üstelenir ve tedavi edilebilir. Ama transseksüalizm tamamen farklı, bu hastalarda psikiyatrik tedavi mümkün değil. Teşhis konduktan sonra ameliyat neredeyse tek seçenek oluyor.”

TIBBİ KURUL VE MAHKEME KARARI GEREKİYOR
Transseksüalizmin tedavisi uzun sürüyor, tedavinin büyük kısmını psikiyatri üstleniyor. Hayatlarını büyük ölçüde değiştirecek ameliyatın kesinleşmesi için, hastaların uzun süre psikiyatrik takibe alınması gerekiyor. Prof. Çulha, “Ameliyata tıbbi kurul karar veriyor ama öncelik psikiyatride oluyor. Tıbbi kurulda endokronolog, jinekolog, ürolog, plastik cerrah ve adli tabip yer alıyor. Kurul hastayı inceleyerek cinsiyet değiştirmesine karar veriyor. Daha sonra olayın adli tıp yönü başlıyor, hasta cinsiyet değiştirmek için mahkemeye başvuruyor. Mahkemeden olumlu karar çıkarsa cinsiyet değiştiriliyor ama bu süreç iki veya üç yılı buluyor” diye konuşuyor.

TÜRKİYE’DE KADINLIĞA GEÇİŞ DAHA FAZLA
Hastalığın görülme sıklığı ile igili olarak, “Kadından erkeğe dönüşüm 450 binde bir, erkekten kadına dönüşüm 150 binde bir” diyen Prof. Çulha’nın verdiği rakamlara göre, Türkiye’de kadınlığa geçiş daha fazla. Ameliyatla cinsel organların ve cinsel hayatın tamamen değiştirildiğini belirten Prof. Dr. Melih Çulha, “Erkek olmak isteyen kadınlara kendi kol dokusundan penis, kadın olmak isteyen erkeklere de yine kendi dokusundan vajen yapıyoruz. Ameliyattan sonra normal fonksiyonların hepsi tabii ki devam etmiyor. Herşeyden önemlisi üreme fonksiyonları bitiyor. Yani kadının üreme organları tamamen alındığı zaman anne olma şansı kalmıyor” diyor.

Cinsiyet değiştirme ameliyatında penis taktırmadığını söyleyen Beatie, kendisini yadırgayıp eleştirenlere, “Herkesin doğurma hakkı vardır” demişti.

İKİNCİ KEZ DOĞURDU, HEM ANNE HEM BABA OLDU
Prof. Çulha’nın sözleri Haziran 2009’da ikinci kez anne olan Amerikalı Thomas Beatie’yi hatırlatıyor. 10 yıl önce göğüslerini aldıran ve steroid tedavisi görerek erkek görünümüne kavuşan 34 yaşındaki Thomas Beatie, kadın üreme organlarını muhafaza ettiği için doğurabilmişti. Tüp bağlatma ameliyatı geçirdiğini, ancak günün birinde lazım olabileceği düşüncesiyle kadınlık organlarını aldırmadığını söyleyen Thomas Beatie, ismi gizli tutulan bir erkeğin spermiyle döllendiğini açıklamıştı.

HASTALAR SONUÇTAN MEMNUN
Cinsiyet değiştirme ameliyatından sonra cinsel hayatın devam ettirilmesi için protez ve ilaç tedavisi uygulanıyor. Hastanın idrar yapmasını kolaylaştırıcı bir takım teknikler kullanıldığını belirten Prof. Çulha, cinsiyet değiştirme ameliyatlarının artık üniversite hastanelerinde daha fazla yapıldığını söylüyor.

“Cinsel hayatın ve diğer fonksiyonların oturması zaman alıyor ve süreç altı-yedi ameliyata kadar uzayabiliyor. Bu hastalık çözümsüz bir hastalıktır ve hasta bilerek bu zor sürece razı oluyor. Biz Kocaeli Üniversitesi’nde dört tane cinsiyet değiştirme operasyonu yaptık, hepsinden de başarılı sonuç aldık, hastalarımız da sonuçtan memnun. Bu ameliyatları Türkiye’de çoğunlukla özel çalışan plastik cerrahlar yapıyor ama bu maddi yükü kaldıramayacak hastalar için üniversitelerde de artık bu tür ekipler kuruluyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. deniz dedi ki:

  merhabalar ankaradan deniz ben, trans erkeğim henüz ameliyatlarım olmadım. Kuruldan hormon için rapor aldım ve başladım ve fakat ameliyat olma konusunda endişelerim vardı çünkü karşılaştığım bütün ameliyatların muhakkak başarısız bir tarafını gördüm telafisinin de çok zor…. bu nedenle yaklaşık 3-4 yıldır internet üzerinden araştırma yapıyorum bu ameliyatların en iyi ve sağlığımı diğer talihsiz arkadaşlarım gibi kaybetmeden olabileceğim bir hastane ben bir hasta olarak bu kadar ince eleyip sık dokurken ve kendimi korkmadan türk hekimlerine emanet etmem gerekirken türkiyedeki özellikle plastik cerrahlarındaki bu rahatlığı bu araştırmama keyfiyatını anlamıyorum insanların geleceğiyle bu kadar rahat oynmalarını yalan haber vermelerini yalan başarı propaganda ve reklamlarını yapmalarını anlamıyorum… Bu kadar mı kaybettiler profosyonelliklerini!!! madem amaçları ticaret yapmaktı daha çok kazanabilecekleri bir çok ticaret alanı var esnaflık yapabilirler mesela… Doktorluk ve buna benzer diğer meslekler öncelikle vicdan meselesdir. türkiyede en üst sosyal kademede en çok para kazanan mesleği olmasına rağmen özellikle plastik cerrahlarında ki bu aymazlığı çözemiyorum. Ne vakit bu kadar vicdansız oldular bilmiyorum tavsiyem, başarı naraları atacaklarına daha iyi olmak için sadece trans erkekler kadar araştırma yaparak ve insanları denek olarak kullanacaklarına sadece para için çalışan beyinlerini araştırma ve bu insanları nasıl en iyi ve sağlıklı biçimde ameliyat ederim diye yorarlarsa bizde yurt dışına gitmekten kurtuluruz onlarda mesleklerini hakkıyla yaparlar umarım…

  1. hepdedeniz dedi ki:

   deniz merhaba,
   Sanırım artık süreci tamamlayıp ameliyat aşamasına gelmişsindir veya gelmek üzeresindir. Tanışıyor bile olabiliriz; ama her ihtimale karşı (belki sonradan da görenler olur diye biraz da) yalnız olmadığını söylemek istedim.Dünya bile dönüyorsa ben de dönerim yazıp aratırsan bloguma ulaşırsın. Aradığın bilgiye ulaşmana da yardımcı olabileceğimi umuyorum.

 2. Isimsiz dedi ki:

  lan ne hastalıgı ne dıonuz bı kısının tercıhlerı sızı nıe bu kadar ılgılendırıo sız mı degıstırıonz TURKIYE GERI KAFALI neden mı sızın gıbıler yuzunden hastalık mıs ne hastalıgı ??? ınsanmısınız sız ya bıraz genıs dusunun at gozluguyle hayata daha ne kadar bakıcaksınız??????????????

  1. isimsiz dedi ki:

   Anlamazlar arkadaslar o guzel parmaklarinizi boşa yormayin. Allah onlarinda basina versinde bak nasil anliyolar.Hastalikmiş.Çocuklarinizdan bulun inş.Turkıyede Trans olmak çok zor. İslami kariştirip gunah vs diyolar. O insanlarla ayni yerdemi yanicaksiniz ? YOK o insanlarin gunahinimi çekiceksiniz? Yine yook her koyun kendi bacağindan asilir. Ayrica camiden çikip namazdan kalkıpta sağa sola saldiran insanda çok.Hepsi göstermelik müslüman bize gelince haci hoca kesiliyorlar.İslamda dıslamak YOK öldürmek YOK idam YOK neyin derdindesiniz ? birakinda o insanlarda normal yasasin normal işte çalişsin Alısveriş yapsin gezsin yesin içsin.Ama nerde nato mermer nato kafa Herkes sizin gibi olucak (kaba saba) sizin gibi giyinicek dar zihniyetli insanlar nolcak ! Siz turk milleti böyle oldukça basiniz musibetten kurtulmasin. 1 değil 10 PKK örgütü çiksin basiniza inş ! Siz herşeyi hakediyosunuz. Ben bundan sonra ne turk um ne muslumanim. Bizi bu hale getirenler sizlersiniz.

   1. isimyok dedi ki:

    hastalık oldğunna bende katılıyorum kesinlikle gidin kardeşim psikologlardan destek alın DİNEN DE ÇOK BÜYÜK BİR GÜNAH DİREK CEHENNEMLİK.LUD KAVMİNİ ALLAHU TEALA BU TÜR SAPKINLIKLARA YÖNELDİĞİ İÇİN YERLE BİR ETTİ VE BU BENCE KIYAMET ALAMETİ: ::S:S

BİR YORUM YAZ