Renk seçin:


Cochineal Böceği Nedir?

  • 04 Kasım 2015
  • 302 kez görüntülendi.
Cochineal Böceği Nedir?

Güney Afrika bölgesinde yaşamakta olan Cochineal böceği, pek fazlaca şahıs tarafınca kolanın rengini vermek için kullanılan böcek olarak bilinmektedir. Bu böcek yalnızca kola değil, pek oldukca gıda maddesine renk vermek için kullanılmaktadır.
Cochineal Böceği Nasıl Bir Böcektir?

Yüzyıllardan beri varlığı bilinmekte olan bu böcek, kaktüslerin üstünde bulunmaktadır. Böceğin renk verme amaçlı kullanılması, günümüzde çokça tartışılmakta olsa da, renk boyası olarak kullanılmasına ilk olarak Aztekler zamanında rastlanmaktadır. Bu böceğin üretilmesi için; Meksikalı girişimciler tarafınca, kaktüsler ile doldurulmuş tarlalar oluşturulmuştur. Bu tarlalarda organik olarak üremekte olan böceklerin ticareti yapılmaktadır.

 

cochineal

 

 

 

 

Cochineal Böceğinin Ticareti Nasıl Yapılır?

Cochineal böceğinin dişilerinden ya da hemen hemen yumurta halindeki yavrularından, karmin adı verilmekte olan renk boyası üretilmektedir. Bu boya, gıda maddeleri üretmekte olan firmalar ve kozmetik firmaları için, oldukça mühim bir maddedir. Böceğin, organik olarak üretilmekte olduğu anavatanındaki girişimciler, çevrede bolca oranda bulunmakta olan bu böcekler, toplamakta ya da rahatça üreyebilecekleri bölgeler hazırlayarak, üreyen böcekler biriktirerek, alıcılarına satmaktadırlar.
Cochineal Böceği Hangi Amaçlar İle Kullanılmaktadır?

– Cochineal böceğinden elde edilmekte olan karmin boyası, en oldukca gıda maddelerinin muhteviyatında bulunmaktadır. İçecekleri renklendirmek, tavuk soslarını hazırlamak için kullanıldığı benzer biçimde, çeşitli reçeller ve şekerlemelerde de bulunmaktadır. – Kozmetik firmalarında da kullanılmakta olan Cochineal böceğinden elde edilmiş olan boya, cilt dostu bir madde olarak bilinmekte ve pek oldukça markanın ürünlerinde yer almıştır. – Son yıllarda tekstil sektöründe de kullanılmakta olan Karmin boyası, tekstil ürünlerinin kırmızı ve tonlarındaki renklere boyanmasını sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ