Renk seçin:


Domuz gribinden korunmanın 8 yolu

  • 11 Ocak 2016
  • 174 kez görüntülendi.
Domuz gribinden korunmanın 8 yolu

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz ve ne yazık ki ölümle sonuçlanan vakalara yol açan domuz gribi, insanlarda solunum sistemini etkileyen ve salgılanlarla giden viral bir hastalık.

domuz-gribii_7002

Üstelik bilhassa hamileler, 2 yaşından minik çocuklar ile 65 yaşından büyükler, kronik akciğer ve aşırı kiloluluk hastaları şeklinde risk grubunda bulunan kişilerde daha ağır seyredip, ölüme yol açabiliyor. Uzmanlar, virüsün 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcı bulunduğunu belirtiyor.

TÜRKİYE’DE SALGIN DAHA FAZLA

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda; vatanımızda kaybedilen hasta sayısının 2009 yılındaki salgında 627 olduğu açıklandı. Bu rakama gore; devletimizde salgın sebebiyle kaybedilen hasta sayısı oranı Avrupa averajının üstünde yer ediniyor. Aslında rahat fakat etkili yöntemlerle ölüme yol açabilecek kadar ağır seyreden domuz gribinden büyük oranda korunmak mümkün olabiliyor.

Domuz gribinden korunmanın 8 yolu-Foto Galeri

BELİRTİLERİ MEVSİMSEL GRİP GİBİ

38 dereceyi geçen yüksek ateşle beraber yaygın vücut ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük ile solunum güçlüğü. Bu emareler mevsimsel grip ile aynı emareler olduğundan ayırıcı tanı amacıyla laboratuvar tetkiklerine başvuruluyor ve süre kaybedilmeden tedaviye başlanması gerekiyor.

BU ŞİKAYETLER VARSA DİKKAT!

– Solunum güçlüğü

– Yan ağrısı

-Bilinç bulanıklığı

– Kusma

– Genel durumunda kötüleşme

-Ü günden fazla devam eden ateş.

Domuz gribinden korunmak için almanız ihtiyaç duyulan önlemleri şu şekilde:

1. Tokalaşmaktan, öpüşmekten ve sarılmaktan kaçının.

2. Ellerinizi sık sık sabunlu suyla sudan geçirin. Sabuna ya da suya erişemediğiniz durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanın.

Ü. Ellerle temas edilen kapı kolu, bilgisayar mausları, ortak kullanılan telefonlar ve musluk şeklinde yüzeyleri sık sık genel deterjanlarla silin.

4. Bulaşma ihtimalinin arttığı kapalı alanlardan, toplu ulaşım araçlarından ve hasta kişilerin olduğu ortamlardan uzak durmaya itina gösterin.

5. Zorunlu haller haricinde hastalığın görüldüğü bölgelere gitmeyin.

. Hasta kişilerle 2 metreden daha yakın temasta bulunmayın.

7. Evde bu hastalığa yakalanmış bir yakınınız var ise ayrı bir odada kalınca. Kapınızı kapalı tutun. Eğer bu mümkün değilse tıbbi maske kullanın ve odanızı sık sık havalandırın.

8. Havlu, çatal, kaşık, bardak, telefon, kalem ve bilgisayar mausları şeklinde malzemeleri ortaklaşa kullanmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ