Renk seçin:


Elektronik sigaranın zararları

 • 17 Ocak 2017
 • 113 kez görüntülendi.
Elektronik sigaranın zararları

Günden güne yüzlerce kişinin ölümüne ve ölümcül rahatsızlıklara yakalanmasına sebep olan sigarayı bırakma yöntemlerine bir yenisi daha eklenmiştir. Sigarayı bırakma yöntemlerine bağlı alternatifler arasına eklenen zararları bilinmeksizin iyi bir yöntem olarak yaygınlaşmaya adım atmıştır. Ancak düzgüsel içiminin verdiği zarar ile eşit seviyede zarara sebep olmaktadır.

<!–more–>

Konuşulduğu benzer biçimde masumiyet barındırmayan elektronik sigaranın zararları ve içindeki kansorejen maddeler uzmanlar tarafınca açıklanmıştır. Elektronik sigaranın en fazlaca kullanıldığı ülke İngiltere olarak bilinmektedir. Ülkemizde de her geçen gün tüketici talebi hızla artış göstermektedir. Yapılan anket çalışmalarında Elektronik sigaranın tercih ediliş sebebinin fiyat açısından uygun oluşu ve sigaradan daha azca zarar verdiği söylentileri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda kül izmarit ve kokusunun olmayışı da Elektronik sigarayı tercih sebebi yapmaktadır.

Elektronik sigaranın verdiği zararları bilmeden kullanım süreci süresince düzgüsel sigarayı bırakmayı başaran birçok insan olmuştur. Ancak bu kişilerin sigarayı bırakma sebeplerinin büyük seviyede ruhsal  olduğu düşünülmektedir. Sigarayı bırakma yolları içinde tercih edilen elektronik sigara karşıtı gruplarda elektronik sigaranın yol açmış olduğu zararlardan dolayı pek oldukça etkinlik emek harcamaları yapmaktadırlar.

Sigara kullanımı her ne şekilde olursa olsun insan bedeni için ciddi bir çekince taşımaktadır.
Her geçen gün etken içiciler tarafınca sigaranın bırakılacağı söylenmektedir sadece her nedense bir çok şahıs için bu eyleme dönüştürülmemektedir. Sigaranın zararları ile Elektronik sigaranın zararları içinde gözle görülmez bir fark olmasına karşın yinede Elektronik sigara kullanımı hızla artmaktadır.

Aynı zamanda izmarit ve kül kokusunun olmaması da kişiler tarafınca tercih edilen sebeplerden biri olabiliyor.  Toplum tarafınca yaygın olarak, düzgüsel sigara kadar ziyanı olmadığı malum elektronik sigaranın niçin yasaklandığını düşünmeden edemiyoruz..Neden düzgüsel sigaranın yasaklanması yerine, elektronik sigaranın yasaklanmış olması da sorulması ihtiyaç duyulan öteki sorular içinde içeriyor.  Hatta Türkiye’dede Sağlık Bakanlığı elektronik sigarayı yasaklayacağı mevzusunda bildirimlerde bulunulmuştur. Ve tüm bu yasaklamalar sonucunda piyasaya hızla çıkış meydana getiren elektronik sigaranın zararları ve yararları insanoğlu içinde büyük münakaşa mevzusu olmuştur. Bazı elektronik sigaraların içinde bulunan maddeleri araştırıp incelediğimizde ise, faydası bulunduğunu ne yazıkk ki söyleyemiyoruz.

Elektronik sigaralar masum değildir. İçerisindeki sıvıların kanserojen madde ihtiva ettiği, sıvılardan alınan bir çok örnekte, tütünde olduğu şeklinde insan sağlığını tehlikeye atabilecek ‘anabasine, myosmine ve beta nikotryine’ maddeleri tespit edilmiştir. Aynı zamanda, elektronik sigaraların bağımlılığını tetikleme ve zehirlenmesine yol açma benzer biçimde risklerininde yüksek olduğu açıklanmıştır.

Anabasine; tütün bitkisinde bulunan ve böcek öldürücü etkinliğe haiz alkoloit yapısında bie bileşik maddedir.

Sitemizin ana teması olan ZARARLI yaşamsal etkisinde bırakır arasına ‘Elektronik sigarayı’ da dahil etmiş olmamız bazı tüketicileri rahatsız edebilir. Ancak biz ‘Sigaranın Zararları’ hakkında da araştırmamızı yaparak gene sitemiz içinde makalemizi yayınlamış bulunmaktayız. Elektronik sigara, düzgüsel sigarayı bırakma aracı olarak favori bir vasıta olsa da ne yazık ki uzun süre kullananlar dahi, zararsız bir tüketim aracı bulunduğunu savunamaz. Bizlerde bu fikir ile yola çıkarak bu makaleyi yazmış bulunmaktayız.

Sağlıklı günler diliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Esra dedi ki:

  Merhaba
  Oğlum kullanıyor çok endişeliyim eğer zararlıysa bir taraftan sigarayı bırakmaya çalışırken diğer taraftan buna bağımlı olucak.

 2. ömer dedi ki:

  Öğrenciyim ve günlük 1 buçuk paket sigara içiyorum.. bana önerebileceğiniz kaliteli uygun fiyat bir e-sigara var mı..? Ve sigarayı bırakmama yardımcı olur mu..?

 3. elif dedi ki:

  Günde 2 paket sigara içen bir bayan olarak son 6 aydır e-sigara kullanıyorum resmen hayatım düzene girdi her yönden ve artık gün içinde o bile aklıma az gelir oldu bu gidişle tamamen onuda bırakıcam ve normal sigaradan nefret eder hale geldim içmeyi bırakın sigara içilen ortamda dahi duramıyorum kokusu çok itici geliyor ve miğdem bulanıyor bu yalan haberlere inanmayın arkadaşlar, ufak defek zararlar olabilir belkide fakat zaten hayatımızda herşeyden kanserojen madde almıyormuyuz ki buna gidalarda dahil sigara satışları ciddi olarak düştü ve böyle asılsız saçma bilgiler veriliyor isanlara ben joytech marka e-sigara kullanıyorum kullanıcak arkadaşlara tavsiye ederim likit olarakta natura marka likit kullanıyorum çok kaliteli ve güzeldir. ayrıca istanbulda yaşıyan arkadaşlar eminönünde doğubank a gidin hem likit hem e-sigara çeşitleri dolu var ben oradan alıyorum. sevgiler

 4. Metin aslan dedi ki:

  Hadi susayım dedim de elektronik sigaranın içinde değil o tespit edildiği iddia edilen maddeler; likitin içinde bulunabilir ancak, yani burdan yola çıkarak arkadaşlar merdiven altı ucuz olsun diye 10 tl ye piyasada satılan likitlerden alırsanız bunların bulunabilmesi muhtemel. Mantıken bi düşünelim ve bu yorumu ele alalım.Bu yorum şuna benziyor ette zararlı şu maddeler bulundu.İyide hangi ette tavuk at inek eşek domuz ? Bir sürü likit markası var hangisi hakkında bu araştırmalar.Gidin kaliteli likit alın zaten sigaraya göre parasal olarak kardasınız dahada kara geçeyim diye kalitesiz likit almayın düzenli olarak telinizi ve pamuğunuzu fazla kararma yapmadan değiştirin pil olarak üzeride gelen çin malı pil yerine gidip kaliteli pille değiştirin.Elektronik sigaralarda da tıpkı telefonlar gibi bi batarya bulundurur nasıl aldığınız cin malı kalitesiz bataryalar telefonların patlamasına”yani bataryanın patlayarak telefonu patlatmasına”neden oluyorsa bunda da aynı durum mümkün.Yok zararlı o bu diyeceğine sağlık bakanlığı yurt dışından kaçak gelen likitlere milleti talim ettirmektense kursun bi denetleme mekanizması likitlerin kalitesi yoğunluğu tıpkı ilaçlar gibi bizde ne aldığımızı kaliteli mi merdiven altımı bilelim rahat rahat içelim yurt dışında bunu üreten bi ilaç firması var araştırırsanız bulursunuz marka vs reklamı asla yapmam.Yani herşeyin kalitesizi zararlı olduğu gibi bununda kalitesizi zararlıdır.

 5. cevdet dedi ki:

  e-leaf bu markanın kullanıcısı çok tanıdığım var hepsi çok memnun. e-leaf’i araştırın, geliyorsa yurtdışından getirtin.

 6. ercan t. dedi ki:

  Bence elektronik sigara Avrupa ve Amerika daki gibi yasal olmalı ayrıca üzerinde bilimsel araştırmalar yapılmalı ve satın alma için yaş sınırı getirilmelidir.

 7. Murat mut dedi ki:

  Türkiye de elektronik sigaranın zararları konusunda bir heyet kurulmalı ve bu heyet araştırarak gerekli raporları sağlık bakanlığına sunmalıdır. Daha sonra yararlı yada zararlı denebilir ve buna göre yasaklanmalı ve serbest bırakılmaldır. iyi günler

 8. Can kaya dedi ki:

  Elektronik sigara bir çok kullanıcıda olumlu etki bırakıyor. Zararsız demiyoruz. Zararlı ama sigaradan çok daha az. Normal yoldan bırakamayanlar denemeli.

 9. Cem dedi ki:

  Elektironik sıgarayı 2 haftadır kullanıyorum gayet güzel sıgara içmek istemiyorum herkes elektronik sıgara içse kim tütün içecek sadece elektronik sıgarayı karalıyorlar

 10. Omg dedi ki:

  hic oranizi buranizi yirtmayin Elektronik sigaranin %95 oranda normal sigaradan daha zararsiz oldugu kanitlanmistir bakabilirsiniz butun gelismis ulkelerde serbest iken gelismemis ulkelerde bazi yasaklar vardir bununda neden oldugunu anlayabilirsiniz herhalde

 11. Metehan dedi ki:

  Karbonmonooksit solumaktan daha iyidir yazabilirdiniz, katran ve zift kalıntısı ciğerlerinizde oluşmaz diyebilirsiniz. Ayrıca etrafımda esigara kullanıpta sigarayı bırakan insan oranı hiçte %9 larda falan değil. Almanya’da yasak değil, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi yasak değil. Ayrıca ingiltere’de doktorlar sigara bırakmaları için reçetelere dahi esigara yazabildiğinide araştırabilirdiniz. 2015 yılında ingiltere’de 1milyon 300bin kişinin esigar ile sigarayı bıraktığınıda araştırıp öğrenebilirdiniz. Sigara üreticilerinin karşı kampanyalar düzenlediğini be yalan haberlere başvurduğunuda ekleyebilirsiniz.

 12. Metin KOÇBAŞ dedi ki:

  işe yarıyor mu sigarayı bıraktırıyor mu arkadaşlar.

 13. ASLI dedi ki:

  Güzel paylaşım

 14. Şevval dedi ki:

  Ben bir haftadır kullanıyorum ve hiç sigara içmedim istemiyorumda içmek. Neyi anladım biliyormusunuz? Sigarayı alışkanlıktan dolayı içtiğimi. Yoksa canım istemiyormuş şu an keyif olarak elektronik sigara içiyorum.
  İllaki zararı vardır ama bu zararı normal bir sigarayla karşılaştırmak gerek bu durumda. Elmayla şeftali değil elmayla elmayı karşılaştırmalısınız. Ve zamanla bunuda bırakacağıma kanaat getirdim şimdiden. Şiddetle tavsiye ediyorum sigara içenlere…

 15. Savaş dedi ki:

  E sigara yi alalı 4 gün oldu hiç sigara içme dim memnunum. Ancak aklıma takılan bir soru var acaba ciğerlerde su toplama yaparmi buna cevap bulamadım.

 16. orhanbey dedi ki:

  Arkadaslar zarari konusunda net bir bilgiye sahip degilim ama tek bir gercek var gunde 2 paket sigara icen biri olarak 2 haftadir sigara icmiyorum eger iyi bir likit kullanilirsa ki ben o likiti arastirdim yurtdisindan alacagim size tavsiyem orta halli bir cihaz 1600 – 2000w isinizi gorur hic dusunmeden e sigaraya gecebilirsiniz. selamlar

 17. Kübra dedi ki:

  ben normalde sigara icen biri deilim ama keyif için elektronik sigara aldim ve gayette iyi hic bi zararini görmedim 1.5 aydir kullanıyorum gayette iyi bence aklınız da varsa alin ☺️

 18. Zafer dedi ki:

  Babamın sigara içmesini artık istemiyorduk çünkü yaşı ilerliyor ve sağlık problemleri artıyor ne yaptıysak bıraktıramadık , sonuçta yılların alışkanlığı zor anlıyorum ama buna bi çözüm bulmak için son çare olarak birde elektronik sigara aldık kendisine ilkte yadırgadı ve kullanmak istemedi fakat ısrarlarımız sonucu denedi ve kendisi yavaş yavaş memnun kaldı 2 ay oldu ilk ay tek tükte olsa içiyordu fakat ikinci ayında tamamen sigara kullanmayı bıraktı ve elektronik sigara ile tatmin olduğunu söledi , çok şükür babama sonunda sigarayı bıraktırabildik

BİR YORUM YAZ