Renk seçin:


Horlamadan 7 adımda kurtulun

horlama tedavisi bitkisel,horlama spreyi,horlama ameliyatı,horlama yastığı,horlama protezi fiyatı,horlama sesi,horlama tedavisi yapan hastaneler,horlama aparatı,horlama önleyici,horlama tedavisi

  • 29 Şubat 2016
  • 140 kez görüntülendi.
Horlamadan 7 adımda kurtulun

horlamadan-7-adimda-kurtulun-480x280Horlama, tedavi edilmediği vakit uyku apnesi şeklinde birçok sıhhat sorununu da bununla beraber getiren bir sıhhat sorunudur.

 

Horlama, tedavi edilmediği vakit uyku apnesi şeklinde birçok sıhhat sorununu da bununla beraber getiren bir sıhhat sorunudur.

Horlamadan 7 adımda kurtulun

Pek oldukça insanoğlunun yaşamını negatif yönde etkileyen horlama probleminden kurtulmak yada horlamayı denetim altına alabilmek için yapılabilecek bir takım tedbir bulunuyor.

Horluyorsanız ve horlamanız artık aile sohbetlerinin eğlence malzemesi haline geldiyse tedbir alma zamanının gelmiş anlamına gelir.

Uzmanlar, bilhassa yetişkinlerin ortalama % 45’inde görülen ve tedavi edilmediğinde uyku apnesi başta olmak suretiyle pek oldukça problemi bununla beraber getiren horlamadan kurtulmak için yapabilecekleri listeledi.

Hisar Intercontinental Hospital Baş Boyun Cerrahisi ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Seyhan Alkan, 7 rahat adımla horlamadan kurtulmanın mümkün bulunduğunu söylüyor. İşte horlamaya veda etmek için uygulamanız ihtiyaç duyulan bu 7 adım…

1. Uyku pozisyonunuzu değiştirin

Sırtüstü yattığınızda diliniz boğaz arka duvarına ve damağınıza baskı yaparak titreşimli bir ses oluşturur ve horlamanıza niçin olur. Bu nedenle mümkün olduğunca yan yatmaya çalışın.

2. Kilonuzu koruyun

İdeal kilonuzun üstüne çıkmamaya çalışın. Kilo horlamanın da en mühim sebeplerinden biridir. Fazla kilo uyku esnasında boynunuza fazlaca fazla ağırlık yüklenmesine niçin olarak nefes alışınızı engeller ve horlamaya niçin olur.

Ü. Alkolden uzak durun

Alkol boğaz kaslarını negatif yönde etkilediği için bilhassa yatmadan birkaç saat ilkin alındığında horlamanızı artırır.

4. Uyku düzeninizi oluşturun

Kötü uyku alışkanlıkları horlamayı tetikler.

5. Burnunuzu açık tutun

Burnunuz tıkalı oldukça ağzınızdan nefes alıp vereceğiniz için horlama ihtimaliniz artar. Eğer soğuk algınlığı yaşıyorsanız burun tıkanıklığınızı açmak için lüzumlu ilaçları kullanın ve ılık bir duş alın.

6. Yastığınızı değiştirin

Yatak ve yastığınızda bulunan alerjenler horlamanıza katkıda bulunabilir. Toz akarları yastıklarda birikerek alerjik reaksiyonlara ve horlamaya niçin olabilir. Evcil hayvanlarınızın yatağınızda uyumasına izin vermeyin. Yastığınızı altı aylık periyotta; yastık kılıfınızı ise her hafta değiştirin. Horlamayı önlemek için tasarlanmış yastıkları almadan ilkin kesinlikle hekiminize danışın. Yanlış yastık seçimi horlamanızı azaltırken baş ve boyun ağrıları yaşamanıza niçin olabilir.

7. Bol bolca su için

Susuz kaldığınızda burun ve yumuşak damağınızdaki salgılar azaldığı için horlama ihtimaliniz artar. Yapılan araştırmalar bayanların günde ortalama 11; adamların ise 16 bardak sıvı tüketmelerinin sıhhatli bulunduğunu göstermiştir.

Bu önlemleri almanıza karşın hala horluyorsanız kesinlikle detaylı bir KBB muayenesi olun ve hekiminiz lüzumlu görüyorsa uyku testinizi yaptırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ