Renk seçin:


Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

  • 03 Mart 2016
  • 99 kez görüntülendi.
Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

images üşütmesi, besin zehirlenmesi, aşırı yiyecek yeme, vücudunuzun alışık olmadığı gıdaları tüketme ve daha pek oldukça nedenden dolayı yaşanabilen ağrıları günlük rutininizi bozacak kadar etkili olabilir. ağrısı çekerken bir şeyler yeme fikri kulağa hoş gelmese de bazı gıdalar midenizi yatıştırmak ve ağrıları hafifletmek için size destek olabilir. Uzmanlar, bu ağrılar geçene kadar azca yağlı, mideyi zorlamayacak, gaz yapmayan gıdalarla beslenmeyi öneriyor. Eğer ağrılarınız, aldığınız önlemlere karşın 1-2 güne kadar geçmezse altında yatan sebebi belirlemek için bir doktora görünmelisiniz.

Hafif Gıdalar

Mide ağrılarını hafifletmek için mide asidini absorbe eden gıdalar tüketebilirsiniz. Ekmek, tost, muz, pilav (oldukça azca yağlı), haşlanmış patates, haşlanmış tavuk (derisiz) benzer biçimde besinler sindirim sistemini oldukça fazla zorlamadan, mide asidini dengeleyerek ağrılarınızın yatışmasını, en azından daha çok şiddetlenmemesini sağlayabilir. Yemekleri yavaş yavaş ve çiğneyerek yiyecek sindirim sistemine binen yükü hafifletecektir.

Sıvılar

Mide ağrılarıyla beraber ishal var ise, kaybettiğiniz suyu gün boyu bolca su içerek geri koymalısınız. Eğer vücut fazlaca susuz kalırsa mide bulantısı şiddetlenir ve halsizlik hissedersiniz. Vücut için ihtiyaç duyulan elektrolitleri içeren sporcu içeceklerinden aşırıya kaçmamak koşuluyla tüketebilirsiniz.

Lifli Gıdalar

Mide ağrısı kimi zaman uzun devam eden kabızlık sebebiyle oluşabilir. Sindirim sisteminin çalışmasına destek olan lifli gıdalar tüketerek bağırsaklarınızı boşaltabilirsiniz. Uzmanlar kabızlık için buğday kepeği, esmer pirinç, rafine tahıllar, kepekli ekmek, kuru erik, kuru kayısı, kuru incir benzer biçimde lif bakımından varlıklı gıdaların tüketilmesini öneriyor. Ayrıca tertipli olarak koyu yeşil yapraklı sebze ve taze meyve yiyecek kabızlığa iyi gelen besinler içinde gösteriliyor.

Az Yağlı Gıdalar

Hazımsızlık çekenlere, günde Ü büyük öğün yerine 5 minik öğün tüketmeleri ve bu öğünlerde azca yağlı gıdalar yemeleri öneriliyor. İşlenmiş gıdalardan, fast-food yiyeceklerden, konserve gıdalardan, yağlı et ve süt ürünlerinden, bolca baharatlı yiyeceklerden uzak durmak, en azından bu tip gıdaları azaltmak sindirim sisteminin daha muntazam ve süratli çalışmasına destek olacaktır.

Yoğurt ve Kefir

Fermente süt ürünleri olan yoğurt ve kefir, bolca oranda kalsiyum ve D vitamininin yanı sıra sindirime destek olan probiyotik içermektedir. Probiyotikler, mide ağrısına neden olan mide enfeksiyonu, kronik mide iltihabı, ishal benzer biçimde rahatsızlıklara karşı koruma sağlarken bu hastalıkların niçin olduğu emareleri hafifletir. Tükettiğiniz yoğurt ve kefirin sindirime destek olması için ambalajının üstünde “etken kültür ihtiva eder” ibaresinin olup olmadığını deneyin.

Keten Tohumu

Yüksek oranda lif ve sıhhatli yağ olarak malum omega-Ü yağ asidi içeren keten tohumu kabızlığa iyi gelir ve kabızlık sebebiyle oluşan şişlik ve mide ağrılarını azaltabilir. Keten tohumunu öğütülmüş olarak yoğurtla karışmasını sağlayarak ya da salatalarınızda kullanarak tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı

Sindirime destek olan zencefil çayı mide asidi üretimini dengeler ve bilhassa aşırı yiyecek sonrası yaşanmış olan mide ağrısını hafifletir. Midenizi yatıştırmak için taze zencefil kökünden 2-Ü dilim keserek kaynar suya atın ve Ü-4 dakika daha kaynattıktan sonrasında 10 dakika demlenmeye bırakın. Mideniz yatışana kadar günde 2-Ü bardak içebilirsiniz.

Diğer Öneriler

yaşıyorsanız bir süre süt ürünü tüketmeyin
Midenize sıcak kompres yapmak yada havlu sararak sıcak tutmak ağrıları azaltabilir
Gaz yapmış olduğu malum fasulye, brokoli ve öteki sebzeleri tüketmeyin
Ayaklarınızın altına 2 yastık koyup sırt üstü uzanın
Gece saatlerinde yiyecek yemeyin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ